fbpx

Dėl naujo darbo Kodekso sutvirtinimo

arsi ar pasikarsi?

 

Vakar seimas atmetė prezidentės veto ir patvirtino naują darbo Kodeksą (DK). Nesiruošiam aptarinėti, ar tai blogai ar ne (jau bandėm: https://gpb.lt/reikalavimai-darbo-kodeksui/), ar premjero pasakymas, jog žmonės yra laimingiausi konkurencingoje aplinkoje yra teisingas ar ne. Akivaizdu, kad iš darbuotojų yra atimamos teisės, o verslui, investuotojams, darbo agentūroms yra panaikinami apribojimai išnaudojimui. Taip pat žinom, kad didesnis įmonių pelnas ar daugiau užsienio investuotojų mums gerovės neatneš, nes tada Maximos darbuotojai būtų vieni geriausiai gyvenančių žmonių Lietuvoje. Mažiau darbuotojų garantijų vardan ekonomikos augimo reiškia didesnį darbuotojų išnaudojimą vardan didesnio įmonių pelno. Šalies konkurencingumas yra pasiekiamas panaikinant bet kokį galios balansą tarp darbuotojo ir darbdavio, nes dar labiau atpiginti Lietuvoje darbo jėgos pagal ES standartus jau nebeišeina. Kokia iš to nauda darbuotojams? Nebent pasidžiaugti nauju šefo BMW.

Naujas DK atspindi mūsų teises darbovietėje, t.y., jų neturėjimą. Nebereikės įsivaizduoti, kad darbo vietoje mus saugo įstatymai ir stebėtis, kai jie yra pažeidžiami. Nuo šiol darbdaviai nepažeidinės jokių įstatymų nemokėdami kompensacijų, viršvalandžių, neturės versti “savo noru” išeiti iš darbo, nes galės tiesiog išmesti savo iniciatyva.

Dar #gyvenimasperbrangus okupacijų metu vasarą supratom, kad protestai prieš naują DK toli nenuves. Apeliavimas į valdžios institucijas, buvimas “pilietišku jaunimu”, besipriešinančiu blogiems įstatymams, ir organizavimasis dėl “geresnio” išnaudojimo kodekso nepakeis mūsų darbo sąlygų ir gyvenimų. Dėl šios priežasties mes neprisijungėm prie paskutinio profsąjungų protesto – politikų gėdinimas, demokratinis savo nuomonės išreiškimas, dalyvavimas trišalėje taryboje įsivaizduojant kad tai yra lygių diskusija nieko nepakeitė. Kodėl tuomet gaišti tam laiką?

Žmonių nepasitenkinimas ir pyktis dėl naujo DK bus išnaudojamas artėjančiuose rinkimuose. Greitai atsiras kandidatų, kurie kaltins dabartinį seimą priėmus vergiškus įstatymus ir žadės kitokią politiką po rinkimų. Bet rinkimų spektakliui pasibaigus, jie laikysis tos pačios neoliberalios politikos: dar daugiau laisvosios rinkos konkurencingumo, valstybės saugumo (apsigint nuo nepatenkintųjų) ir mažiau socialinių garantijų. Šiais laikais tikėtis pokyčių iš rinkimų neatrodo labai protinga.

Naujasis darbo kodeksas daugeliui žmonių nepablogina situacijos, nes ji ir taip apgailėtina. Problema išlieka ta pati – kaip organizuotis prieš išnaudojimą ir kovoti už savo teises darbe, viešoje erdvėje. Kaip kurti solidarumą tarp žmonių, kai mes esam spaudžiami vis labiau konkuruoti tam, kad išgyventume.

#Gyvenimasperbrangus tęs veiklą ir organizuosis kaip solidarumo tinklas. Kolektyviai sieksime apginti savo teises, kurios yra pažeidinėjamos vardan didesnio pelno, našumo, vadybininkų ambicijų. Jeigu jums neišmoka algos, nemoka už viršvalandžius, verčia išeit “savo noru” ar kelia buto nuomą – kreipkitės gyvenimasperbrangus@gmail.com arba tel. +37062188251. Greitai bus daugiau informacijos apie šią iniciatyvą.