fbpx
Protestas Valetoje

Už jūsų ir mūsų laisvę – laisvę Palestinai (III)

Vakarų krante, kurio nevaldo islamistinės teroro organizacijos, izraeliečiai naujakuriai palestiniečius išvaro iš namų, iš savo gimtosios žemės. Izraelio kolonistai padeginėja palestiniečių gyvenvietes, blokuoja kelius, nukerpa elektros laidus, pila cementą į šulinius, išpila vandenį iš talpyklų, su metaliniais strypais puola palestiniečius. Jie su Izraelio kariuomenės priežiūra ar aktyvia pagalba terorizuoja visas, įskaitant ir taikias, demonstracijas, ir de facto nėra niekam atskaitingi.

Taip pat skaitykite pirmą ir antrą teksto dalis. 

III

Izraelio okupuotame Palestinos Vakarų krante „Hamas“ nevaldo. Ten valdo arba okupaciją vykdančio Izraelio valstybė arba su Izraeliu kolaboruojanti korumpuota ir neefektyvi „Fatah“. Nepaisant to, ten kasdien, o ypač dabar  – didesniais tempais ir žiaurumu, vyksta etninis valymas. Maža to, nuo 1967 m. Izraelis Palestinoje sunaikino apie milijoną alyvmedžių siekdamas sunaikinti palestiniečių ryšį su savo žeme ir vieną iš svarbiausių jų ekonominių veiklų. Dabar tai toliau daroma Gazos ruože naikinant šiltnamius, ūkius, žalumą, tepaliekant plynas dykumas. Visiškai identiška veikla užsiėmė ir baltieji kolonistai JAV, kur masiškai, dažnai ir su kariuomenės pagalba, žudydami bizonus siekė sunaikinti vadinamosios Šiaurės Amerikos pirmųjų tautų žmones. Verta apmąstyti, kaip atrodytų pasaulis, jei ne tokia baltųjų kolonistų valdžios politika ir, drįsčiau teigti, žiauriausias pasaulyje genocidas kolonizuojant „Naująjį pasaulį“. Tačiau aišku viena: nei vadinamosiose JAV, nei Izraely kolonizavimui nėra pateisinimo, nes paminami tiek žmonių, tiek gyvosios ir negyvosios gamtos poreikiai ir gerovė.

Izraelio delegacija JT asamblėjoje panaudojo Holokausto simbolį – geltoną Dovydo žvaigždę. Tai – tiesiog  gėdingas dalykas. Argi jie nesuvokia, kaip tokiu būdu pasityčiojama iš Holokausto tragediją išgyvenusių žydų patirčių? Niekas Izraelio delegacijos narių neverčia dėvėti tokių žvaigždžių, nepalyginsi su tuo, kokia destrukcija išties vyko nacistinėje Vokietijoje ir jos brutaliai okupuotuose kraštuose. Užsidėti taikinį ir sakyti, jog į tave kažkas neva taikosi, – jau klasika tapęs dalykas, kurį naudoja kultūrinius karus kurstantys dešinieji Vakaruose. 

Lietuvoje jokiais būdais negalime sau leisti toliau nuslėpti istorinio fakto, jog lietuvių tarpe buvo įsitraukusiųjų ir kolaboravusiųjų su okupacinėmis valstybėmis vykdant Holokaustą. Smerkti Izraelio karo nusikaltimus, vykdomą genocidą ir etninį valymą, izraeliečių ar žydų viršenybę (tai smerkia ar smerkė tokie žmonės kaip Marekas Edelmanas, Masha Gessen, Emma Goldman, Albertas Einšteinas, Bernie Sandersas, Hansas Kohn, Normanas Finkelsteinas, Stevenas Donzigeris, Hajo Meyeris, Suzanne Weiss, Robertas Reichas, Raz Segal bei tūkstančiai kitų), streikais blokuoti laivus, transportuojančius ginkluotę Izraeliui, boikotuoti Izraelyje veikiančias įmones nėra antisemitiška. Siekti pateisinti valstybės žiaurumą pasinaudojant Holokausto atmintimi – būtent tai yra antisemitiška. 

90 gydytojų iš Izraelio pasirašė peticiją, kurioje jie ragina bombarduoti Gazos ruože esančias ligonines neva šitaip gindami kareivių teises. Įsivaizduokit: gydytojai, kurie gydo žmones, gina kareivių, kurių darbas yra smurtas, teises. Gydytojai ragina bombarduoti ligonines! Manau, kad jie puikiai suvokė, prie ko tai prives. O privedė prie to, jog JAV pagaminta raketa buvo paleista į Al-Shifa ligoninės kiemą, kuri supjaustė žmonės į gabalus.

Mark McGuire nuotrauka (Creative Commons)
Mark McGuire nuotrauka (Creative Commons)

Kalbant apie JAV, atstovų rūmų narei Rashidai Tlaib – vienintelei palestinietei Kongrese – buvo uždrausta kalbėti už tai, kad socialiniame tinkle ji pasidalino propalestietiško protesto vaizdo įrašu, kur skambėjo skanduotė „nuo upės iki jūros Palestina bus laisva“. Jos cenzūravimą inicijavo respublikonai, kartu su jais nubalsavo ir 22 demokratai. Tuo tarpu kai respublikonė Michelle Salzman pasakė, kad 10 000 palestiniečių žūčių neužtenka, o turi žūti jie visi, jos cenzūruoti niekas nedrįso. 

Pasaulio sionistų kongrese 2015 m. Izraelio premjeras Netanyahu sakė, jog Hitleris nenorėjo išnaikinti žydų, jis norėjo juos ištremti. O Palestinos muftijus Haj Amin al-Husseini esą Hitleriui pasakęs: „Jei juos ištremsi, jie persikels čia (į Palestiną)“. Paklaustas, ką reikėtų su jais padaryti, musulmonų religinis autoritetas neva atsakęs: „sudeginti“. Pats Izraelio ministras pirmininkas ne tik meluoja, bet perrašinėja Holokausto istoriją ir verčia kaltę už nacių veiksmus arabų atstovams, kurie savo pareigas paveldėjo – jų niekas demokratiškai nerinko. Žydas, maža to, neva „žydų valstybės“ galva, gina Hitlerį, kad galėtų suversti kaltę arabams, siekiant pateisinti etninį valymą ir genocidą, kuris vyksta dabar. Tai – ne sapnas, tai – realybė. 

Apmaudu žinoti, jog Seimo Nacionalinio saugumo komiteto narės Dovilės Šakalienės pozicija Izraelio karo Palestinoje klausimu yra tokia pati, kaip ir šio komiteto pirmininko (dabar jau Krašto apsaugos ministro — GPB past.) Lauryno Kasčiūno. Socialdemokratų partijos narė sutaria su talibų sparno TS-LKD partijoje viena iš galvų, kuriam metams įkalinti 4000 žmonių yra svarbiau nei laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos? Maža to, Kasčiūnas yra buvęs neonacistinės Nacionaldemokratų partijos pirmininko pavaduotoju  – Murzos dešiniąja ranka.

Kaip pateisinti Izraelio vykdomą mečečių bombardavimą, pvz., Khalid bin al-Walid maldos namų, kurie yra senesni už pačią Izraelio valstybę? Nejaugi po jais irgi buvo tuneliai, kuriuose slepiasi „Hamas“ teroristai?  O juk ji buvo Khan Younis – pietiniame Gazos ruože, kurio Izraelis teigė nebombarduosiąs, nors bombardavo ten esančius civilius mažiausiai 127 kartus dar 2023 metų lapkritį? O kaip trečios seniausios pasaulyje Šventojo Porfirijaus krikščionių bažnyčios bombardavimas? Po ja irgi buvo „Hamas“ tuneliai? Visuose iki lapkričio 9-os bombarduotuose 146 maldos namuose slėpėsi menami „Hamas“? Visi izraeliečiai įkaitai, kuriuos bombarduoja Izraelis, irgi staiga tapo „Hamas“? Visose bombarduotose ligoninėse ir mokyklose buvo „Hamas“ operacijų centrai? Gydytojai yra „Hamas“? Žurnalistai yra „Hamas“? Onkologinės ligoninės pacientai yra „Hamas“? Kūdikiai yra „Hamas“? Jungtinės Tautos yra „Hamas“? Universitetai yra „Hamas“? Kepyklėlės yra „Hamas“? Ir visam tam sunaikinti buvo verta paaukoti tūkstančius niekuo dėtų civilių? Visi civiliai yra „Hamas“? 

Gazos ruože kas dešimt minučių miršta vaikas. Per du mėnesius Izraelis nužudė triskart daugiau vaikų nei Rusija per dvejus metus. Tai, kas vyksta Ukrainoje, ne kartą teisingai vadinta genocidu. Tuo tarpu Gazos ruožas yra tiesiog man berašant likviduojama koncentracijos stovykla. Baigiant darkart: „Hamas“ ir Izraelis abu akivaizdžiai yra blogai ir minta vienas kitu. Bet „Hamas“ neturi materialinės ir teisinės paramos iš JAV ir ES, neturi daugiau nei 1700 tankų, neturi moderniausia ginkluote parengtų ir aktyvių 170 tūkst. kareivių, jų nesaugo nuo raketų ginančios sistemos. Pripažinkim realybę: sakyti, kad „Hamas“ ir Izraelis yra lygiai vienodai blogi, būtų palestiniečių kančių, aukų, ilgametės ir vis dar intensyviai besitęsiančios traumos menkinimas. Izraelis yra viskas, ką pasaulio liberalios demokratijos klijuoja tokioms valstybėms kaip Rusija ar Šiaurės Korėja – branduolinį ginklą turinti, teroristų valdoma, kaimynines šalis bombarduojanti valstybė, nepaisanti tarptautinių taisyklių, tokių kaip Branduolinio ginklo neplatinimo sutartis, Ženevos konvencijos I protokolas ar Tarptautinio baudžiamojo teismo Romos statutas. Viena vertus, visų šių dokumentų Izraelis nėra ratifikavęs. Kita vertus, jis yra Vakarų sąjungininkas, kurie savo elgesį sakosi grindžią taisyklėmis. Lietuva yra ratifikavusi visus šiuos dokumentus, tačiau su Izraeliu bendradarbiaujame ekonomiškai, politiškai, švietėjiškai ir visaip kitaip. Kada bus gana?

 


Patinka straipsnis? Galite padėkoti čia


 

Gerbiu Josh Paul už tai, kad jis atsistatydino iš JAV (kuri daugelio ankstesnių dokumentų taip pat nėra ratifikavusi) valstybės departamento. Tokių žmonių kaip jis reikėjo, reikia, reikės – kuo daugiau, ypač dabar. Jei laikote save kairiaisiais, socialistais ar anarchistais, turite stipresnį vertybinį stuburą ir jums rūpi žmonės tiek Rytų Europoje, tiek ir Vakarų Azijoje ar kitur, kur vyksta tragedijos, gerbiu. Bet iš jūsų tikiuosi žymiai daugiau nei guodimosi, internetinio aktyvizmo ar straipsnių, tokių kaip šis, skaitymo. Kiekvienas iš mūsų seniausiai turėjom užsiimti proaktyvia veikla.

„Izraelio piliečiai, politikai, gyventojai šalyje ir užsienyje, nesvarbu – klausykit įdėmiai: kaip turėčiau keltis ryte žinodama, jog 4.5 km nuo Kibbutz Be‘eri, Gazoje yra žmonių, kuriems šie įvykiai nesibaigė? Man viskas baigėsi praėjus 12-ai valandų, nes buvo kur evakuotis. <…> Tie, kalbantys apie kerštą, turi gėdytis, – sako Kibbutz Be‘eri išgyvenusi mergina. – Kiek dar žmonių privalo žūti, kad būtų patenkinti Netanyahu ego ir asmeniniai interesai?“ Negana to, Izraelio tarnybos žinojo, jog „Hamas“ ruošiasi tokiems veiksmams dar metams prieš jiems įvykstant, tačiau atmetė juos kaip neįmanomus atlikti. Ar juos matė Izraelio politikai, nėra aišku.

Gėda, jog vietoj to, kad būtų remiamos viešosios paslaugos, būsto prieinamumas, švietimo sistemos, bendruomenės, viešoji infrastruktūra, sveikatos apsauga, gerovė, laisvalaikis, kultūra ir pramogos, vakarų šalys nusprendžia siųsti milijonus ir milijardus kainuojančią karinę įrangą vykdyti nepateisinamiems nusikaltimams žmogiškumui – net ne ukrainiečiams, kovojantiems su imperializmu. 

Palestinoje privalo būti pasiektas ilgalaikis politinis sprendimas, jei norima užtikrinti gerovę žmonijai ir užkirsti kelią tolimesnei žmonių radikalizacijai, kurią skatina nuolatinis konfliktas. Jei valstybė yra grįsta apartheidu, etniniu valymu ar genocidu, ir dar reikalaujama kad būtų užtikrintas jos tęstinumas, tokios valstybės neturėtų egzistuoti, o jų lyderiai turi būti nuteisti – tiek Putinas, „Hamas“ lyderiai, tiek Netanyahu ir kiti. Manau, kad pastarajam tai būtų maloniau nei būti išmainytam į pagrobtus įkaitus, kaip siūlė vienas izraelietės plakatas. Ir taip, karo nusikaltimai, apartheidai, etniniai valymai ir genocidai neturėtų pasikartoti, net jei atsiranda pelno paskatos juos vykdyti. Gėda kad apskritai tai  reikia rašyt. Ir dar labiau gėda, kad yra tokių niekingų žmonių, remiančių ar vykdančių šiuos nusikaltimus.

Niekada daugiau – visiems. Mes, žmonės, sukūrėme tokį pasaulį, jį mums įmanoma ir perkurti.


 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *