fbpx

Kombinatas 2024 programa: apie būstą, migraciją, kūnus ir parazitus

Kairiųjų idėjų festivalis „Kombinatas“ vyks jau penktą kartą. Šių metų programos centre – namų tema. GPB tradiciškai įrašys įdomiausius šių metų pranešimus bei prezentacijas, kuriomis po festivalio pasidalinsime su jumis. Trumpai pristatome, apie ką šis festivalis ir ką jame bus galima išgirsti.

Per penkerius metus Kombinatas išaugo ir pasiekė tarptautinę auditoriją. Dabar festivalis orientuojasi į Rytų Europos regioną – festivalio programoje dalyvavo pranešėjai iš Lenkijos, Latvijos, Estijos, Ukrainos ir kt. Festivalis siekia pristatyti regione veikiančias iniciatyvas ir kūrėjus bei vystyti idėjas ir praktikas, kurios remiasi kairiosiomis – lygybės, solidarumo ir emancipacijos – vertybėmis.

Kiekvienais metais festivalio programa sukasi apie pasirinktą temą. 2022-aisiais pagrindinės temos buvo savivalda ir karas Ukrainoje, o 2023-iaisiais – sveikata. Šįmet programą jungia namų tema.

Programos sunkiasvorių kategorijoje – penki diskusijų paneliai. Penktadienį GPB auditorijai gerai pažįstama autorė Viktorija Kolbešnikova moderuos diskusiją „Nesaugūs namai“. Joje Aurelija Auškalnytė, Rasa Katinaitė ir Reda Jureliavičiūtė aptars smurto artimoje aplinkoje, šeimos politikos, negalios ir vaikų išnaudojimo temas. Šeštadienio programą pradės diskusija apie būsto prieinamumą Lietuvoje. Apie Lietuvos būsto politikos problemas ir galimus sprendimus kalbės sociologai Tadas Šarūnas ir Gytis Nakvosas bei ekonomistas Daumantas Skinkys. Po pietų vyks diskusija apie migracijos politiką ir priverstų savo namus palikti žmonių patirtis Lietuvoje. Diskusijoje savo patirtimi dalinsis ukrainietė Alina Korinieva ir baltarusis Anton Philipovich.

Akimirkos iš Kombinatas 2023

Šeštadienio vakare vyks Agnės Rimkutės moderuojama diskusija apie namus ir karą. Čia dalyvaus dvi Socialnyi Rukh (iš ukrainiečių kalbos „socialinis judėjimas”) narės, mokytojos iš Krivi Rig Snizhana Oleksun ir Maryna Mykhalova, taip pat Kyive gyvenanti socialinių mokslų tyrėja bei LGBTQ aktyvistė Ira Tantsiura. Galiausiai, sekmadienį programą užbaigs Tado Janušausko vedama diskusija apie Palestiną. Kartu su teisininke Goda Jurevičiūte, žurnalistu Justinu Šulioku ir studentu aktyvistu iš Latvijos Genādijs bus svarstoma apie tai, kodėl Baltijos šalys vengia pasmerkti Izraelio vykdomą okupacinę politiką ir kaip Palestinos atvejį suvokti kitų pasaulyje vykstančių karų kontekste.

Tarp pagrindinių diskusijų panelių vyks dirbtuvės, paskaitos, o vakarais – koncertai, protmūšis ir performansai. Verta pažymėti Marijam Didžgalvytės knygos „Everything To Play For: How Videogames Are Changing The World“ pristatymą. Marijam knygą anglų kalba leidžia garsioji Verso Books leidykla (tai pirmoji leidyklos verčiama lietuvių autorė!), greitu metu ji turėtų būti išversta ir į lietuvių kalbą. Autorė nagrinėja video žaidimų ir politikos sankirtas. Kombinate Marijam papasakos, kaip video žaidimai gali išjudinti pozityvius socialinius pokyčius.

Marijam Didžgalvytė – videoblogerė, knygos „Everything to Play For: An Insider’s Guide to How Videogames are Changing Our World“ autorė

Kitas įdomus mažesnio formato renginys programoje – dirbtuvės apie „kaimietiškas“ patirtis. Iš Vengrijos kilusi kuratorė ir dramaturgė Katalin Erdődi kvies pažvelgti į migraciją iš kaimo į miestą mūsų regiono, išgyvenusio socialistinę industrializaciją ir kapitalistinę deindustrializaciją, kontekste. Kuratorė bandys problematizuoti kaimo ir miesto takoskyrą, kurioje kaimo gyvenimas simboliškai nuvertinamas kaip žemesnės vertės ir menkesnių socialinių galimybių pasirinkimas. Dar vienas vaizduotę stimuliuojantis užsiėmimas – dirbtuvės apie „parazitines ko-habitacijos strategijas”, kurį ves iš Lenkijos kilusi menininkė Karolina Kucia. Šios dirbtuvės sieks atpažinti skirtingų kūnų ir gyvybės formų išgyvenimo strategijas, permąstant produktyvumo, vartojimo, kolektyvinės organizacijos ir transformacijos sąvokas. Anot Karolinos, parazitiniai santykiai gali atskleisti savitą požiūrį į namus, nuosavybę ir svetingumą.

Trokštantiems ne tik apmąstyti, bet ir imtis veiksmo, verta atkreipti dėmesį į šeštadienio dirbtuves apie būsto judėjimo organizavimą. Dirbtuves ves Yuliya Moskvina, kurios tekstą apie tai, kodėl Praha nekenčia AirBnB publikavome prieš porą metų. Yuliya yra viena iš Čekijoje sėkmingai augančios nuomininkų sąjungos įkūrėjų ir organizatorių. Ji dalinsis praktine organizavimosi patirtimi – kaip sekasi burti žmones į asociaciją, ginti juos nuo nesąžiningų nuomotojų elgesio ir mobilizuoti gyventojus ginant savo teises prieš stambesnes nuomos įmones.

Yuliya Moskvina (centre) – viena iš Čekijos nuomininkų sąjungos įkūrėjų

Visų mūsų džiaugsmui, vakarais Kombinatas kvies trypti ir linksėti pagal gyvai atliekamą muziką: penktadienio vakare pasirodys daugelio mylimas „Lapkričio dvidešimtosios orkestras“, o šeštadienį išgirsime lietuviško punko grupes „Atrabotkė“ ir „Gėdos stulpas“ bei baltarusių postpanko duetas „Vapna“. Vėlesnėmis valandomis elektroninę muziką serviruos DJ Natiusha, Isa, Duvardai ir Arnelious Spasiklasious.

Visą reikiamą informaciją apie festivalį ir tai, ko nespėjome paminėti apie programą, rasite puslapyje kombinatasfest.org

Susitikime rugpjūčio 15-18 dienomis Anykščių rajone!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *