fbpx

#TuNesiViena: kvietimas palaikyti moterų protestą Bulgarijoje

Tai – kvietimas palaikyti Bulgarijos moterų protestą prieš moterų problemų ignoravimą. Originalų kvietimą, kurį išleido neformali Bulgarijos kairiųjų feminisčių grupė Левфем, galite rasti Dversia.net

Mielos bendražygės ir bendražygiai,

Kviečiame tarptautiniu mastu palaikyti artėjantį protestą Sofijoje, Bulgarijoje, kuris skirtas išreikšti nepasitenkinimą augančia mizogininjos banga šalyje.

Protestas vyks šių metų lapkričio 26 dieną.

Reikalausime baudžiamojo kodekso pakeitimų – ir ne bet kokių, o tokių, kurių tikslas būtų užkirsti kelią mizoginiškiems nusikaltimams. Taip pat reikalausime, kad šalyje nebūtų pažeidinėjamos dirbančių moterų teisės bei atsakingesnės socialinės apsaugos sistemos.

2018 m. pradžioje įvykęs Bulgarijos atsisakymas ratifikuoti Stambulo konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijos buvo ilgai vykdomos prieš moteris nukreiptos politikos ledkalnio viršūnė; politikos, kurios tikslas – laipsniškas jų darbo teisių ir sunkiu darbu iškovotų socialinių teisių panaikinimas. Pavyzdžiui, vaiko priežiūra jau nebėra socialinės srities dalis, o tuo pat metu vyriausybė taiko visiškai netinkamas kovos su smurtu dėl lyties priemones ir aiškiai atsisako pripažinti tokio smurto egzistavimą. Mes buvome smurto išpuolių prieš moteris ir queer žmones gatvėse, jų darbo vietose ir namuose liudininkėmis. Kai reiškiamas pyktis dėl nemirštančių patriarchalinių struktūrų, daug vyrų jaučia grėsmę ir siekia ginti savo privilegijuotą padėtį naudodami fizinį ir žodinį smurtą. Moterims ir queer žmonėms vaikščioti Bulgarijos gatvėmis tampa vis pavojingiau. Per 2018 m. nuo smurto šeimoje Bulgarijoje žuvo dvidešimt dvi moterys, ką jau kalbėti apie lytinio priekabiavimo statistiką.

Itin blogos darbo sąlygos Bulgarijoje yra susijusios su ilgalaikiu rinkos liberalizavimu ir reguliavimo panaikinimu. Kaip parodė neseniai parengta aprangos gamybos ataskaita, šie procesai moteris veikia neproporcingai. Darbo sąlygos glaudžiai siejasi su nuolat didėjančia socialinės atskirties ir skurdo rizika dėl stipriai apribotų socialinių paslaugų – to skaudžias pasekmes labiausiai patiria moterys. Be to, Bulgarijos pramoninio kapitalo asociacija (BICA) toliau siekia trumpinti vaiko priežiūros atostogas ir išmokų dydį. Visų politinių pakraipų politikai aktyviai gina šias pastangas – tai yra dar vienas išpuolis prieš Bulgarijos darbuotojus, ypač moteris. Mes suvokiame, kad dvejų metų mokamos motinystės atostogos pasaulyje yra labai retas atvejis, bet norėtume pabrėžti, kad jų išsaugojimas yra svarbus viso pasaulio feministiniams judėjimams. Pirma, motinystės atostogos yra ilgos feministinės kovos rezultatas. Nenorime prarasti socialinės apsaugos, už kurią kovojo mūsų motinos ir močiutės. Antra, per antrus atostogų metus daugiausiai moterys gali gauti tik 380 Bulgarijos levų (160 eurų) per mėnesį, o tai, be abejonės, yra pasityčiojimas iš jų darbo jėgos. Mažas socialinės paramos dydis, valstybinių ir savivaldybių vaikų darželių stygius ir labai mažas atlyginimas moteris priveda prie beviltiškos padėties. Kiekvienais metais vis didesnė atsakomybė dėl vaikų priežiūros krenta ant moterų pečių, taip atskiriant jas nuo kitos visuomeninės veiklos ir įtakos. Trečia, mes tvirtai tikime, kad vaikų priežiūra turėtų būti bendra atsakomybė ne tik tarp partnerių, bet ir tarp visos visuomenės. Žmonės, tiesiogiai susiję su vaikų priežiūros procesu, turėtų spręsti dėl vaiko priežiūros atostogų trukmės; sprendimų priėmimo proceso neturėtų diktuoti verslo ar rinkos interesai. Šios teisės praradimas reikštų dar vieną pralaimėtą mūšį visoms ir visiems mums visame pasaulyje.

Kaip galite mus paremti:

1)     Galite parašyti trumpą (arba ilgą, jei tik norite) palaikymo žinutę, kuri bus paskelbta mūsų internetiniame puslapyje dVERSIA ir bus matoma visoms Bulgarijos moterims. Taip pat išversime keletą žinučių ir patalpinsime jas su žyma #несисама (#TuNesiViena) – taip Bulgarijos moterys galės pamatyti, kad pasaulis jas palaiko. Siųskite savo žinutes adresu levfembg@gmail.com

2)     Galite rašyti laiškus Bulgarijos pramoninio kapitalo asociacijai ir reikalauti jų atsisakyti savo ketinimų bei atsiprašyti Bulgarijos dirbančiųjų. Jų el. paštas: bica@bica-bg.org. Galite naudoti žymą #несисама, taip išreikšdamos protestą prieš BPKA, ir pasakyti, ką jūs apie juos galvojate.

Tikėkimės, jog jūsų parama mus pasieks dar prieš lapkričio 26 dieną tam, kad galėtume paskatinti moteris laisvai išeiti į gatves. Jūsų parama reikalinga ir po lapkričio 26-osios, nes tai nebus galutinis protestas. Informuosime jus apie tolimesnius veiksmus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *