fbpx

Naujai įkurta kairioji „Gegužės 1-osios“ profsąjunga: darbuotojai ir darbdaviai nėra ir negali būti partneriais

„Nemanome, kad darbdavių ir darbuotojų interesai yra suderinami ir nesiekiame jų santykiuose abipusės naudos“: tokiu pareiškimu Kaune aktyvią veiklą pradeda „Gegužės 1-osios“ profesinė sąjunga (G1PS). Šių metų gegužės 1 d. įkurta organizacija išaugo iš judėjimo „Gyvenimas per brangus“, pagarsėjusio protestais prieš naująjį Darbo kodeksą ir nesumokėtas algas. Kairiosios profsąjungos atstovai tikina siekiantys užpildyti darbuotojų judėjimo nišas, kuriose Lietuvos profsąjungos veikia silpnai arba iš viso neegzistuoja.

„Pagrindinis mūsų tikslas – tapti visų dirbančiųjų organizacija, o dirbančiaisiais mes laikome ir ieškančius darbo, studentus, pensininkus, vaikus auginančius, senelius ar ligonius slaugančius žmones,“ – teigia G1PS pirmininkė Agnė Bagdžiūnaitė. „Lietuvoje profsąjungų aktyvumas vienas žemiausių Europoje – joms priklauso tik apie 8 procentus dirbančiųjų. Manome, kad iš dalies dėl to yra kaltos ir pačios profsąjungos, užsiimančios tik „normalių“ dirbančiųjų, t.y., fabrikų ar valstybinių įstaigų darbuotojų atstovavimu. Tuo tarpu realybėje didžioji dalis mūsų dirba prekybos ir paslaugų sektoriuje, dažnai keičia darbus ir veiklas, migruoja, užsiima individualia veikla, padieniais darbais, dirba namuose ar nelegaliai. Šių žmonių įtraukimas į profsąjungų judėjimą yra vienas prioritetų.“

Naujai įsteigtos profsąjungos principai taip pat numato didinti darbuotojų saugumą, kovoti už visiems prieinamas viešąsias paslaugas, nevaidinti „socialinio dialogo“, aktyviai įtraukti profsąjungos narius į sprendimų priėmimą, neapsiriboti vien konsultacijomis ir teisiniu atstovavimu. Profsąjungos nariu gali tapti bet kas, nepaisant pilietybės ar teisės dirbti Lietuvoje turėjimo ar neturėjimo – išskyrus darbdavius ir jų atstovus. G1PS atstovų teigimu, kovai prieš diskriminaciją dėl lyties, rasės, kilmės, seksualinės orientacijos ar tikėjimo taip pat bus skiriamas didelis dėmesys, taip bandant aprėpti visą „priespaudos ašių“ spektrą.

Judėjimas „Gyvenimas per brangus“ (GPB) prasidėjo 2016 m. protestais prieš kylančias kainas, vėliau peraugusiais į protestus prieš naująjį neoliberalų Darbo kodeksą. Tų pačių metų rudenį buvo įsteigtas neformalus GPB Darbuotojų solidarumo tinklas, kovojęs prieš algų nemokančius ir darbuotojų teisių nepaisančius darbdavius. Ko gero daugiausiai viešumo šiam tinklui atnešė 2017 m. žiemą nutikusi istorija, kai vienam aktyvistų po darbo buvo pasiūlyta „nemutinti vandens“ ir po to vykę protestai prieš algos darbuotojui iš Pakistano nesumokėjusį restoraną „Casa della Pasta“.

Daugiau informacijos:
g1ps.lt
g1ps@g1ps.lt
(8-621) 88251
fb: Gegužės 1-osios profesinė sąjunga

1 thought on “Naujai įkurta kairioji „Gegužės 1-osios“ profsąjunga: darbuotojai ir darbdaviai nėra ir negali būti partneriais

  1. Laba diena, Kokios yra sąlygos, nario mokestis, norint tapti „Gegužės 1-osios“ profesinė sąjungos (G1PS) nariu?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *