fbpx

Atviras žydų intelektualų laiškas

Mes, žemiau pasirašiusieji Vokietijoje gyvenantys žydų menininkai, rašytojai ir mokslininkai, šiuo laišku smerkiame nerimą keliantį susidorojimą su demokratine viešąja nuomone po šį mėnesį įvykusių siaubingų smurto aktų Izraelyje ir Palestinoje.

Kitaip galvojančių laisvė*

*Šį atvirą laišką pasirašė daugiau nei 100 Vokietijoje gyvenančių žydų menininkų, rašytojų ir mokslininkų. Jie ragina siekti žodžio laisvės ir taikos.

„Hamas“ tyčinių išpuolių prieš civilius gyventojus pateisinti negalima. Be išlygų smerkiame teroristinius išpuolius prieš civilius gyventojus Izraelyje. Daugelis iš mūsų Izraelyje turi šeimas ir draugų, kurie nuo šio smurto nukentėjo tiesiogiai. Lygiai taip pat griežtai smerkiame civilių žudymą Gazoje.

Pastarosiomis savaitėmis atskirų žemių ir miestų valdžios institucijos visoje šalyje uždraudė viešus susirinkimus, kuriuose, kaip įtariama, reiškiamos simpatijos palestiniečiams. Šios represijos taikomos ir tokioms demonstracijoms kaip „Jaunimas prieš rasizmą“ ir „Berlyno žydai prieš smurtą Artimuosiuose Rytuose“. Vienu ypač absurdišku atveju žydė izraelietė buvo suimta už tai, kad laikė ženklą, smerkiantį karą, kurį kariauja jos šalis.

Policija nepateikė įtikinamų argumentų dėl šių sprendimų. Beveik visus atšaukimus, įskaitant tuos, kuriais uždrausta rengti žydų grupių organizuojamus susirinkimus, policija iš dalies pateisino „gresiančiu pavojumi“, kad bus „kurstomi antisemitiniai šūkiai“. Mūsų nuomone, tokiais teiginiais siekiama nuslopinti teisėtą ir nesmurtinę politinę raišką, kuri gali apimti ir Izraelio kritiką.

 

Rasistiniai prietarai

Bandymai pasipriešinti šiems savavališkiems apribojimams sutinkami su beatodairišku brutalumu. Valdžios institucijos Vokietijoje nusitaikė į migrantų kilmės asmenis ir ieško priekabių prie civilių gyventojų, juos areštuoja ir muša, dažnai pasiremdamos menkiausiomis dingstimis.

Berlyno Neuköllno rajonas, kuriame gyvena gausios turkų ir arabų bendruomenės, šiuo metu užimtas policijos. Gatvėse patruliuoja šarvuoti furgonai ir ginkluota riaušių policija, ieškanti spontaniškų paramos palestiniečiams išraiškų ar palestiniečių tapatybės simbolių. Pėstieji stumdomi ant šaligatvių ir vaikomi ašarinėmis dujomis. Beatodairiškai puldinėjami ir suimami vaikai. Tarp suimtųjų yra gerai žinomų Sirijos ir Palestinos aktyvistų.

Mokyklose uždrausta nešioti palestiniečių vėliavas ir kufijas. Šių daiktų laikymas viešose vietose yra leidžiamas įstatymo, tačiau policija dėl jų griebiasi smurto ir areštuoja. Šių metų pradžioje Berlyno policijos pareigūnai teisme pripažino, kad malšindami protestus susidorojo su civiliais, kurie „išsiskyrė dėvėdami Palestinos vėliavos spalvas arba solidarumą palestiniečiams simbolizuojančias skareles“. Daugybė filmuotos medžiagos rodo, kad tai tebėra aktualu ir kad rasistiniai prietarai vaidina svarbų vaidmenį vykdant įtariamųjų persekiojimą.

Tokie pilietinių teisių pažeidimai vargiai sukėlė Vokietijos kultūrinio elito pasipiktinimą. Pagrindinės kultūros institucijos sinchroniškai nutilo, atšaukdamos spektaklius, kuriuose kalbama apie konfliktą, ir atimdamos teisę kalbėti asmenims, galintiems kritikuoti Izraelio veiksmus, arba tiesiog patiems palestiniečiams. Ši savanoriška savicenzūra sukūrė baimės, pykčio ir tylos atmosferą. Visa tai daroma prisidengiant žydų apsauga ir Izraelio valstybės rėmimu.

 

Kaip žydai atmetame šį smurtą

Kaip žydai mes atmetame šias dingstis rasistiniam smurtui ir reiškiame visišką solidarumą su savo kaimynais arabais, musulmonais ir ypač palestiniečiais. Atsisakome gyventi išankstinėje baimėje. Mus gąsdina Vokietijoje vyraujanti rasizmo ir ksenofobijos atmosfera, kuri neatsiejama nuo įkyraus ir paternalistinio filosemitizmo. Ypač atmetame antisemitizmo prilyginimą bet kokiai Izraelio valstybės kritikai.

Tuo pat metu, kai slopinama dauguma nesmurtinio pasipriešinimo įvykiams Gazos ruože formų, vyksta antisemitiniai smurto ir bauginimo veiksmai: į sinagogą mestas Molotovo kokteilis, ant žydų namų durų piešiamos Dovydo žvaigždės. Šių nepateisinamų antisemitinių nusikaltimų motyvai ir jų vykdytojai lieka nežinomi.

 

Žydai jau yra pažeidžiama mažuma

Tačiau aišku viena: žydai netampa saugesni, kai Vokietija neigia teisę viešai gedėti Gazoje žuvusių žmonių.

Žydai jau dabar yra pažeidžiama mažuma; kai kurie izraeliečiai praneša, kad bijo gatvėje kalbėti hebrajiškai. Draudimai rengti demonstracijas ir smurtinis jų įgyvendinimas tik provokuoja ir didina smurtą.

Mes laikome tai nesusipratimu, nes tariama tokių susirinkimų grėsmė visiškai ignoruoja realią grėsmę žydų gyvenimui Vokietijoje: Federalinės policijos duomenimis, „didžioji dauguma“ antisemitinių nusikaltimų – apie 84 proc. – įvykdomi Vokietijos kraštutinių dešiniųjų pažiūrų žmonių. Susirinkimų draudimais bandoma atsižvelgti į Vokietijos istoriją, tačiau vietoj to kyla pavojus, kad būtent tokiu būdu ji bus pakartota.

 

Saviraiškos ir susirinkimų laisvė

Nesutarimai yra būtina kiekvienos laisvos ir demokratinės visuomenės sąlyga. Laisvė, rašė Rosa Luxemburg, „visada yra kitaip galvojančių laisvė“. Baiminamės, kad dėl dabartinio žodžio laisvės slopinimo atmosfera Vokietijoje tapo pavojingesnė – tiek žydams, tiek musulmonams – nei kada nors anksčiau per visą naujausią šalies istoriją. Smerkiame šiuos mūsų vardu įvykdytus veiksmus.

Raginame Vokietiją laikytis savo pačios įsipareigojimų dėl žodžio laisvės ir susirinkimų teisės, įtvirtintų Konstitucijoje, kuri prasideda taip: „Žmogaus orumas neliečiamas. Visų valstybės valdžios institucijų pareiga yra jį gerbti ir saugoti“.

 

Pasirašiusieji:

Yoav Admoni, dailininkas

Abigail Akavia

Hila Amit, rašytoja ir mokytoja

Maja Avnat, mokslininkė

Lyu Azbel, profesorius

Gilad Baram, režisierius ir fotografas

Yossi Bartal

Alice Bayandin, fotografė ir filmų kūrėja

Eliana Ben-David

Anna Berlin, menininkė

Sanders Isaac Bernstein, rašytojas

Adam Berry, fotožurnalistas ir televizijos naujienų prodiuseris

Jackson Beyda, menininkas

Julia Bosson, rašytoja

Ethan Braun, kompozitorius

Candice Breitz, menininkė

Adam Broomberg, menininkas

Jeffrey Arlo Braun

Noam Brusilovsky, teatro ir radijo prodiuseris

Cristina Burack

Dalia Castel, režisierė

Alexander Theodore Moshe Cocotas, rašytojas ir fotografas

Eli Cohen, šokėjas

Zoe Cooper, rašytoja

Miriam Maimouni Dayan, rašytoja ir dailininkė

Dana Dimant, režisierė

Emily Dische-Becker

Esther Dischereit, rašytoja

Tomer Dotan-Dreyfus, rašytojas

Shelley Etkin, dailininkė

Emet Ezell

Deborah Feldman, rašytoja

Sylvia Finzi

Erica Fischer, rašytoja

Nimrod Flaschenberg

Ruth Fruchtman, rašytoja

Olivia Giovetti, rašytoja ir kultūros kritikė

Harry Glass, kuratorius

William Noah Glucroft

J. Goldmannas, rašytojas ir fotografas

Jason Goldmann

Noam Gorbat, režisierius

Avery Gosfield

Max Haiven, profesorius

Yara Haskiel, menininkė

Iris Hefets, psichoanalitikė ir rašytoja

Marc Herbst

Wieland Hoban, kompozitorius ir vertėjas

Sam Hunter, rašytojas ir režisierius

Alma Itzhaky, menininkė ir rašytoja

Eliana Pliskin Jacobs

Eugene Jarecki

Roni Katz, choreografė ir šokėja

Marett Katalin Klahn

Michaela Kobsa-Mark, dokumentinių filmų kūrėja

David Krippendorff, menininkas

Quill R. Kukla, filosofas

Sara Krumminga

Jenna Krumminga, rašytoja ir istorikė

Matt Lambert, menininkas

Na’ama Landau, filmų kūrėja

Elad Lapidot, profesorius

Danny Lash, muzikantas

Shai Levy, filmų kūrėjas ir fotografas

Eliza Levinson, žurnalistė ir rašytoja

Rapha Linden, rašytojas

Adi Liraz, menininkas

Anna Lublina

Sasha Lurje

Roni Mann, profesorius

Ben Mauk, rašytojas

Lee Méir, choreografas

Dovrat Meron

Aaron Miller, mokslininkas ir menininkas

Ben Miller

Carolyn Mimran

Shana Minkin, mokslininkė

Susan Neiman, filosofė

Gilad Nir, filosofė

Ben Osborn, muzikantas ir rašytojas

Rachel Pafe, rašytoja ir tyrėja

Peaches, muzik*

Siena Powers, menininkė ir rašytoja

Udi Raz

Aurelie Richards, meno edukatorė

Kari Leigh Rosenfeld

Liz Rosenfeld

Ryan Ruby, rašytojas

Rebecca Rukeyser, rašytoja

Alon Sahar

Tamara Saphir

Eran Schaerf

Anne Schechner

Oded Schechter, mokslininkas

Jake Schneider

Ali Schwartz

Cari Sekendur, dizainerė

Yael Sela (Teichler), istorikė

Mati Shemoelof, poetas ir rašytojas

Maya Steinberg, filmo kūrėjas

Robert Yerachmiel Sniderman, poetas ir menininkas

Avinoam J. Stillman

Virgil B/G Taylor

Tanya Ury, menininkė ir rašytoja

Ian Waelder, menininkas ir leidėjas

Rachel Wells, performenso menininkė ir prodiuserė

Sarah Woolf

Yehudit Yinhar

Sivan Ben Yishai, rašytojas

Dafna Zalonis, menininkė

 

Šis atviras laiškas paskelbtas 2023.10.22 Vokietijos dienraštyje „Die Tageszeitung“, sutrumpintai „taz“. Originalą galima rasti čia https://taz.de/Offener-Brief-juedischer-Intellektueller/!5965154/

 

Iš vokiečių kalbos vertė Goda Volbikė

PS.:

Nuo laiško paskelbimo dienos situacija kiek pagerėjo, kai kurios demonstracijos vėl leidžiamos.

1 thought on “Atviras žydų intelektualų laiškas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *