Ir vėl penktadienis, ir vėl mes kalbame! Prie mikrofono – Karolis, Emilija, Ramunė ir Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas ir socialinės politikos mokslininkas Romas Lazutka. Šį kartą mums išėjo kiek kitaip – su tokiu „savo“ temą išmanančiu svečiu būtent apie tai ir norėjosi pakalbėti daugiau. Tad juokelių kiek mažiau (bet tikrai yra!), užtat patikimos, įdomios ir naudingos informacijos apie Lietuvos ekonomiką ir socialinę politiką – nors karučiu ridenk.
Niekaip negalime atstoti nuo gerbėjų ir negerbėjų pamėgtos viešojo transporto temos. Kokia būtų nemokamo miesto viešojo transporto ekonomika? Ką apskritai visuomenės gerovei reiškia efektyvus, platus ir prieinamas viešojo transporto tinklas? Ką pasimokėme iš per NATO suvažiavimą pėstiesiems palikto Vilniaus centro? Ir… ar tebevažinėja Tomas zuikiu? Atsakymas gali jus nustebinti.
O ar žinote, kad viena iš svajonių baiginėjantis Tarybų Sąjungai ir bujojant Sąjūdžiui buvo – „gyvensime kaip Švedijoje“? Romas Lazutka gali jus nuraminti – jau iš tikrųjų gyvename kaip Švedijoje! Tik, žinoma, 2023-ųjų Lietuva gyvena kaip 1990-ųjų Švedija. Galime kaip ir sakyti, kad po 33 metų Sąjūdžio svajonę ir įgyvendinome. Bet apskritai – ką reiškė ši, viena iš daugelio, Atgimimo laikų svajonių, ir kodėl jai nebuvo lemta išsipildyti? Taip pat sužinokite, kad į pirmąjį „minimalų pragyvenimo lygį“, visus 100 rublių, buvo įskaičiuotas ir vienas kino bilietas per mėnesį bei butelis vyno.
O čia tada jau pravartu prisiminti ir dar vieną, savotišką svajonę bei svajotojus – Lietuvos laisvosios rinkos institutą. Tik kiek jų rinkos vizija iš tikrųjų yra „laisva“? Pašnekovai pasiūlys šią radikalios dešinės instituciją vadinti tinkamesniu Suvaržytos rinkos instituto vardu. Ir dar kartą liūdnai palinguos galvomis – nėra ne tik normalios kairės ar dešinės, net ir normalių libertarų pas mus nesama…
Na ir galiausiai – kiek iš tikrųjų apie mūsų gerovę ir visuomenės išsivystymą pasako šventasis BVP? Gal jau metas iš rodiklių gausos išsirinkti naują šventąjį? Net nebūtinai mistiškąjį laimės indeksą – gal tiktų žmogaus socialinės raidos indeksas ar netgi migracijos statistika?.. Jei taip turtingai gyvename, kodėl tiek bendrapiliečių gavo palikti šią brangiąją žemelę vakarų ir šiaurės kryptimi?
Žodžiu, kaip visada, skalsu šnekos. Dar ir apie skurdą, katalikišką bei protestantišką etiką, nedarbo rodiklius, socdemus ir konservatorius, TSPMI ir Filosofijos fakulteto santykius, Vilnių ir Didžiasalį, Europą ir Ameriką, sveikatos draudimą ir GPMą, Sakalą ir Blinkevičiūtę, kapitalizmą su žmogišku veidu ir viską, kas su jais susiję. Kaip mes į pusantros valandos tiek ir sutalpiname?
O kad talpintume ir toliau, jei domitės, tai nepamirškite:
* paspausti visų patiktukų ir nepatiktukų
* pakomentuoti ir užsiprenumeruoti mūsų kanalą YouTube bei Spotify
* pasidalinti su draugu, pussesere ir kaimyne
* paremti mus tiesiai į banko sąskaitą LT884010051004941641 (gavėjas – Asociacija „GPB medija“)
* numesti pora euriukų per PayPal, įrašius mūsų gmailą gyvenimasperbrangus@gmail.com
* paremti mus per Contribee: https://contribee.com/gpb
* paremti mus per Patreon: https://www.patreon.com/gyvenimasperbrangus
Ir nepamirškite kritiškai vertinti bankų ekonomistų giesmes!
Ačiū
GPB