fbpx

GPB vasaros tema: sveikata

Šią vasarą pasirinkome nagrinėti sveikatos temą. Tokią temą padiktavo kairiųjų idėjų festivalio „Kombinatas“ organizacinė komanda, kuri rugpjūčio 10-13 d. kviečia diskutuoti apie negalią, psichikos sveikatą, socialinę izoliaciją bei sąsajas su klimato kaita. GPB publikuos šio renginio dalyvių tekstus ir papildys šią rubriką asmeninėmis istorijomis bei pokalbiais su tyrėjais.

Kartą į ketvirtį GPB kolektyvas pasirenka redakcinę temą, kuriai siekiame suteikti daugiau dėmesio ir taip įtraukti naujus autorius bei praplėsti mūsų žinių lauką. Jau nagrinėjome energetikos bei migracijos temas, o šią vasarą nusprendėme apjungti jėgas su „Kombinatu“. Festivalis sukviečia aktyvistus, mokslininkus ir tyrėjas iš mūsų regiono. Dienomis čia vyksta paskaitos ir diskusijos, o vakare – koncertai, protmūšis ir kitos pramogos. Festivalis nemokamas ir vyksta antrąjį rugpjūčio savaitgalį, Anykščių rajone, stovyklavietėje „Saugus atstumas“.

Iki šiol daugiausiai dėmesio esame skyrę psichikos sveikatos temai. Mūsų puslapyje galite rasti eilę Elenos Gasiulytės tekstų, kuriuose autorė nagrinėja ribinį asmenybės sutrikimą, eiblizmą, psichiatrijos ir lyčių stereotipų santykį. Taip pat skelbėme Pauliaus Garmaus autorinį tekstą, kuriame su jaunimu dirbantis psichologas klausia, kodėl psichikos sveikatos srityje dirbantys žmonės, nepaisant menko finansavimo ir sudėtingų darbo sąlygų, vangiai buriasi į profesines sąjungas ar kitas organizacijas.

Eleną ir Paulių galėsite gyvai sutikti festivalio diskusijoje, kurioje jie šnekės apie psichikos sveikatą kaip politinę ir socialinę problemą. Šią diskusiją moderuos Monika Višnevska, kurios įžanginį tekstą apie psichologijos ir socialinės sistemos sąsajas galite rasti mūsų tinklapyje. Šios temos lauką papildysime festivalio kviestinio svečio Iano Parkerio verstiniu tekstu. Ianas Parkeris – kritinės psichologijos srityje pagarsėjęs akademikas, psichoanalitikas, kurio akiratyje – psichikos sveikatos, socialinių judėjimų ir politinio pokyčio temos.

Kadras iš dirbtuvių apie naująjį municipalizmą „Kombinate“ 2022

Kad nebūtų maža GPB vibe’o (jeigu nežinote šio termino – žiūrėkite bei klausykite tinklalaidę „Chat GPB“ tinklalaidę), priminsime ir apie jau pasimirštą Covid pandemiją. Goda Laucaitytė, Stokholme pasaulinės sveikatos sistemos magistro studijas ką tik baigusi gydytoja, nagrinės, ką apie sveikatos sistemų skirtumus gali atskleisti vaikų sveikatos rodikliai popandeminiame laikotarpyje. Apie Covid pradėjome mažiau šnekėti tikrai ne dėl „gerų“ pasveikimo naujienų, o dėl rimtesnio iššūkio – karo Ukrainoje. Džiaugiamės, kad galėsime pristatyti Ukrainos sveikatos sistemos iššūkius ir bandymus reformuoti sovietinę sveikatos sistemą. Apie tai mums rašys ukrainiečių „Socialinio judėjimo“ narė ir mokslininkė Lena Slobodian.

Visada stengiamės įtraukti asmeninių pasakojimų. Kalbėsime su vienu iš mūsų bičiulių, sergančiu išsėtine skleroze – tai liga, kurios priežastys iki šiol nėra visiškai aiškios ir kuriai nėra rasta vaistų. O pokalbyje nagrinėsime ne tik santykio su liga klausimą, bet ir šį santykį palydinčios biurokratijos labirintą. Festivalyje „Kombinatas“ negalios temą analizuos filosofo Žygimanto Menčenkovo moderuojama diskusija „Vargas dėl negalios”.

Darbo istorijų rubriką planuojame papildyti pasakojimu apie jaunų medikų darbą Lietuvos regionuose. O regionus, kaip žinome, lyg amaras puola optimizacijos bei socialinių paslaugų „kaštų mažinimo“ ligos. Apie besitraukiančias, ar veikiau nevystomas, socialines paslaugas ir atsiveriančias „pilkąsias“ zonas „Kombinate“ kalbėsime iš vyriškumo ir politinės radikalizacijos pusės. Šią temą GPB plačiau pristatys panelio kuratorė Augustė Dudutytė. Augustė nagrinės, kodėl per pastaruosius kelerius metus internete staigiai ir plačiai išpopuliarėjo manosphere turinys. Manosphere – tai internetinė socialinė erdvė, susiformavusi kaip atsakas į vadinamąją vyriškumo krizę ir susibūrusi aplink vyrų teisių, romantinių partnerių paieškos ir saviugdos klausimus.

Ir, galiausiai, paliesime klimatos kaitos klausimą. Netrukus paskelbsime pokalbį su mokslininku Jurgiu Kazimieru Staniškiu. Jeigu apie šį mokslininką dar nesate girdėję, tai bus puiki proga susipažinti. Jurgis buvo vienas iš 15 mokslininkų, atrinktų Jungtinių Tautų komisijos suformuluoti ir pagrįsti pasaulio tvaraus vystymosi principų vertinimą. Neišsigąskite – pokalbyje biurokratinių burtažodžių bus nedaug. Su Jurgiu kalbėsimės, kaip turi keistis mokslas, kad galėtų spręsti globalias klimato kaitos problemas, ir kodėl vien technologiniu progresu grįsta „tvarumo“ idėja mūsų neišgelbės. Deja, „Kombinate“ su Staniškiu nebus galimybės susipažinti, tačiau čia jūsų lauks kiti pašnekovai ir pašnekovės, kurios analizuos katastrofiškai besikeičiančios gamtos ir mūsų kūnų bei psichikos sveikatos santykius.

Kaip visada, GBP yra atviras jūsų pasiūlymams ir idėjoms. Galbūt turite ką pasakyti sveikatos tema? O gal norite pasiūlyti kitą rudens temą? Mielai kviečiame rašyti ir kalbėtis. O mus galėsite gyvai sutikti rugpjūčio 11 d. „Saugiame atstume“, kuriame GPB redkolegijos nariai festivalio dalyviams ruoš protmūšį apie politiką, sveikatą, klimatą ir kitas neatidėliotinas temas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *