Kelis mėnesius trukusi kova dėl dviejų atleistų Casa Della Pasta darbuotojų galiausiai baigėsi pergale – vienam iš darbuotojų, Ahmedui, buvo sumokėtas priklausantis mėnesio atlyginimas. Džiaugiamės šia pergale, kuri buvo pasiekta žmonių solidarumu ir viešu spaudimu darbdaviams. Ta proga, trumpai apžvelgsime visą istoriją.
Casa Della Pasta istorija
Du darbuotojai iš Casa Della Pasta restorano buvo atleisti iš darbo po to, kai darbdavys sužinojo apie jų ketinimus organizuotis ir reikalauti savo teisių. Darbuotojai siekė išsikovoti darbo sutarčių visiems ne iš Lietuvos atvykusiems žmonėms (tiksliau, dviems darbuotojams iš Pakistano ir Indijos), lygaus atlygio už tą patį darbą (pastariesiems buvo mokamas 50ct mažesnis valandinis tarifas), taip pat geresnių darbo sąlygų, iš anksto sudaromų grafikų ir pagarbaus elgesio su darbuotojais.
Darbdavys apie šiuos planus sužinojo iš anksto ir darbuotojams nepavyko suburti profesinės sąjungos. Du darbuotojai buvo išmesti. Prieš išmetant, vienam iš jų, po darbo, šalia restorano esančiame brome „atsitiktinis praeivis“ įsakė „nemutint vandens“. Kitas darbuotojas buvo išmestas nesumokėjus jam priklausančio atlyginimo. Šio ir kito darbuotojo išsamesnes istorijas rasite mūsų puslapyje.
Po šių įvykių darbuotojai pradėjo veikti kartu su solidarumo tinklu. Sausio 13-ąją apie 20 žmonių užėjo į restoraną įteikti reikalavimų grąžinti darbuotojus į darbą ir sutikti su jų reikalavimais. Taip pat, reikalauta nedelsiant sumokėti darbuotojui priklausantį atlyginimą už vieno mėnesio darbą. Pažadėta, kad jei nebus deramasi su darbuotojais, bus pradėtas viešas spaudimas.
Darbdaviai į šiuos reikalavimus neatsiliepė, todėl darbuotojų istorija buvo paviešinta ir greitai išplito socialiniuose tinkluose. Vis dar nesulaukiant jokio atsako, buvo pradėta rengti piketus. Darbdaviai bandė stabdyti piketus kviesdami policiją, prašydami jų išgauti dalyvaujančių žmonių vardus, tačiau policija neturėjo teisės vykdyti šiuos reikalavimus.
https://www.youtube.com/watch?v=MvYOgsOASOE
Tuo metu restorano atstovai išplatino ir savo konflikto versiją – plačiausiai ji nušviesta 15min straipsnyje. Anot jų, protestai buvo užsakyti konkuruojančių italų restoranų, arba yra vieno darbuotojo kerštas, arba siekiama pasidaryti reklamą solidarumo tinklui: „Keletą metų veikia mano restoranas Muitinės gatvėje, bet nieko panašaus nėra buvę. Tačiau vos tik atidarėme antrą vietą Laisvės alėjoje, prasidėjo puolimas. Puolimas prieš mūsų sėkmę, picas. Kažkam nepatinka, kad mes čia. Galima spėlioti, kam – Kaune veikia ne vienas seniau už mus įsikūręs itališkas restoranas.” Straipsnyje teigė Fabio Manconi, restorano savininkas. Jis viešai neigė, kad Ahmedas dirbo restorane.
Vis dėlto, po antrojo piketo, kuriame pasirodė ir pats savininkas, vėl pakartojęs, kad jis nežino jokio Ahmedo, vienas iš restorano vadybininkų, Genaro, susisiekė su darbuotoju (keista kaip jie žinojo su kuo susisiekti, jei nepažinojo tokio žmogaus) ir pasiūlė spręsti šią „nemalonią“ situaciją. Šios derybos tęsėsi visą mėnesį, o darbdaviai vis netęsė pažado sumokėti atlyginimą. Galiausiai, balandžio 8 d. su darbuotoju buvo pilnai atsiskaityta.
Taip baigėsi beveik 4 mėnesius besitęsusi istorija. Tikimės, kad ši istorija paskatins daugiau žmonių kovoti už savo teises ir nelikti pasyviems prieš savo ir kitų išnaudojimą: žala vienai – žala visiems!
Taip pat skaitykite
-
Dešimt minučių tylos? Akivaizdžios neteisybės akistatoje tylėjote ketverius metus (I dalis)
-
Rūpestis be pabaigos: apie kairumą ir kenčiančias aukas
-
Vyrų savitarpio paramos grupės: tarp archetipinio vyriškumo ir nuoširdžios bendrystės
-
Kaip nustojome jaudintis ir išmokome mylėti šauktinių kariuomenę
-
„Džiaugsmo žudikės“: grožio industrija