Šiemet, panašu, mokslo metų pradžia ir vėl bus įdomi. Jei artimu metu nepavyks susitarti su Vyriausybe, Lietuvos mokytojai ir vėl išeis į streiką. Ko jie reikalauja ir ką planuoja? Pristatome trumpai, bet su pažadu sekti įvykius ir tradiciškai GPB kuriam laikui paversti internetiniu streiko naujienų portalu.
Išvardinę diplomus bei pasidalinę prisiminimais apie mokyklą, Tomas, Austėja, Jurgis ir Ramunė pereis prie kitos temos, apie kurią – oi skalsu kalbos! Kodėl ir, svarbiausia, nuo ko mūsų valstybė ir jos institucijos saugo lietuvių kalbą? Kas nutinka, kai aistringas filologas-inspektorius pajunta įgaliojimų stygių?
Kaipgi kas – žinoma, belieka kabinėtis prie liaudies drožinių lenkakalbiuose Lietuvos kraštuose ir grasinti pabėgėliams iš Ukrainos, kad juos tuoj gaudys darbo vietose ir tikrins, ar skiria būtąjį kartinį nuo būtojo dažninio. Apie Valstybinę kalbos inspekciją (VKI) ir komisiją (VLKK) mūsų prelegentai rokuotis gali kad ir iki ryto. Tuo labiau, kad visi jie – daugiau ar mažiau „raidės darbininkai“.
Kodėl nėra tokio daikto, kaip „neteisinga kalba“? Kokios fantazijos priekin veda gimtosios kalbužės grynumo saugotojus? Reikalaujame, kad migrantai mokėtų lietuviškai, bet ar tikrai suteikiame jiems šansą tinkamai pažinti šį archajišką indoeuropiečių perlą? Kada lietuvių kalboje gyvavo dešimt linksnių ir trys skaičiai (vienaskaita, daugiskaita ir dviskaita)? Kokią programėlę rekomenduojame parsisiųsti vyr. revizoriui Audriui Valotkai? Ar žinojote, kad prieveiksmis „galimai“ yra galimai nevartotinas? Ir, žinoma – ką daryti su VLKK ir VKI?
O pabaigai – rimtos naujienos: ši „Chat GPB“ serija yra paskutinė šį sezoną. Kodėl? Todėl, kad reikia pailsėti, pagalvoti, bet dar ir todėl, kad išvažiuoja mūsų mylimas operatorius Tadas ir išsiveža dalį būtinųjų įnagių. Jei norite padėti mums antrąjį sezoną pradėti anksčiau – aukokite kameroms, įrašikliams, stovams, atminties kortelėms ir mikrofonams (nuorodos apačioje).
Kas patiko ir kas nepatiko pirmajame sezone? Kokias temas norite išgirsti, o gal ir pačios aptarti antrajame? Kaip jums pora feisbuko škandalėlių po poros kontroversiškesnių mūsų pasisakymų? Rašykite komentaruose, laiškuose ir privačiose žinutėse (tik ne Austėjai).
Naujasis „Chat GPB“ sezonas – jau spalį. O iki tol sekite (kairiąją) spaudą.
Paremti mus galite:
* paspausdami visus patiktukus ir nepatiktukus
* pakomentuodami ir užsiprenumeruodami mūsų kanalą YouTube bei Spotify
* pasidalindami su draugu, pussesere ir kaimyne
* tiesiai į banko sąskaitą LT884010051004941641 (gavėjas – Asociacija „GPB medija“)
* per PayPal, įrašę mūsų gmailą gyvenimasperbrangus@gmail.com
* per Contribee: https://contribee.com/gpb
* per Patreon: https://www.patreon.com/gyvenimasperbrangus
Ačiū!
Taip pat skaitykite
-
Dešimt minučių tylos? Akivaizdžios neteisybės akistatoje tylėjote ketverius metus (I dalis)
-
Rūpestis be pabaigos: apie kairumą ir kenčiančias aukas
-
Vyrų savitarpio paramos grupės: tarp archetipinio vyriškumo ir nuoširdžios bendrystės
-
„Chat GPB“: Gentys, vyriškumai ir kitos bėdos
-
Kaip nustojome jaudintis ir išmokome mylėti šauktinių kariuomenę
1 thought on “„Chat GPB“: apie mokytojų streiką ir lietuvių kalbos politiką”