Prakalbos galite ir klausytis:
Užėję į gpb.lt ir užsukę į skiltį „Apie“, rasite ten parašyta: „Gyvenimas per brangus“ (GPB) yra kairysis naujienų portalas“.
Iš tiesų – pradėjome norėdami būti naujienų portalu, tačiau ar šiandien telpame į „naujienų portalo“ rėmus – klausimas atviras. Bet „portalas“ tam tikra prasme tikrai esame. Toks, kuris nukelia skaitytoją į kitą dimensiją ar erdvę, kur dalykai pirmiausia analizuojami ir bandomi suprasti iš kairiojo žiūros taško ar ideologijos. Taip siekiame kai kuriuos skaitytojus ir klausytojas bent supažindinti su šiuo pasaulio matymo kampu, o ilguoju laikotarpiu – ugdyti(s) suvokimą ir kritinį mąstymą, kaip veikia kapitalistiniai santykiai, kokios jų pasekmės.
Šia prasme minėtą įžanginį sakinį tikriausiai būtų galima papildyti žodžiais „vienintelis“ bei „politinės analizės“.
Pradžioje didelio jūsų dėmesio sulaukė mūsų publikuotos darbo istorijos. Vėliau aptariamų temų ratas plėtėsi, atsirado „Žodynėlio“ rubrika. Joje kėlėme sau tikslą paprasta kalba pristatyti ir paaiškinti gal kartais sudėtingai ar mandrai skambančias „politinės analizės“ sąvokas. Kam? Kad bendravime liktų mažiau „burtažodžių“, galėtume lengviau rasti kalbą ir susikalbėti. Dar vėliau ėmėmės tekstų įrašinėjimo ir, retkarčiais, audio interviu žanro. Šiandien „GPB Audio“ tekstų galite klausytis visur, kur mėgstate klausytis tinklalaidžių.
Taip pat siekiame rašyti ir kalbėti temomis, kurių, mūsų manymu, trūksta tradicinėje žiniasklaidoje ir viešojoje erdvėje apskritai. Visada džiaugiamės tekstais apie darbuotojų kasdienybę, migraciją, lytiškumo ir LGBT+ klausimus, (pop)kultūrą, istoriją, sportą, meną, darbo teisę, studentų reikalus, psichikos sveikatą. „Iš kairės“, mūsų gilia nuomone, žvelgti galima ir galbūt net ir reikia į bet ką ir viską.
Laikui bėgant atsiradome Instagrame ir Tviteryje, o visai neseniai ir… prisėskite – TikToke. Jame, beje, mums patiems kiek netikėtai, visai neblogai sekasi. Panašu, kad trumpasis formatas gali pasiekti tuos, kurių netraukia ilgi tekstai, tad džiaugiamės išsiplėtę ir į „pačias naujausias“ socialines medijas.
Esame daug kur, esame įvairiais formatais, tačiau intensyviai dirbant mūsų vis neapleidžia klausimas, koks yra mūsų skaitytojų, klausytojų, žiūrov(i)ų santykis su mumis – „Įsipareigojęs“, „Komplikuotas“, o gal tiesiog „Vienos nakties nuotykis“?
Patiktukai, širdutės, perskaitymų, perklausų ir pamatymų skaičiai šį bei tą pasako apie tai, kaip vertinate mūsų darbą, tačiau visi žinom, kad jais kažką matuoti yra slidus reikalas. Kai kurie iš jūsų perveda mums eurą kitą, kai kurie, būna, parašo tekstą. Iš zlasties ir neapsikentimo, kad kažkas su aplinkiniu pasauliu yra ne taip. Arba, rečiau, iš džiaugsmo, kad kažkur nutiko koks mažas geras dalykas.
Beje, čia tradiciškai norėtume paraginti jus paremti mus. Vis dar negauname jokio kito finansavimo, išskyrus jūsų paramą. Paramos formatai taip pat įvairūs – Contribee, Patreon, Paypal, taip pat galite pervesti ir tiesiai į mūsų banko sąskaitą. Kiekvieną įkritusį eurą ar naują nuolatinį rėmėją priimame ne tik kaip pinigėlį, bet ir kaip komplimentą, kad esame reikalingi.
Be abejo, kad ir kokie materialistai tie kairieji bebūtų, ne viskas vien apie pinigus. Atsiųstas straipsnis, audio ar video medžiaga, pasiūlytas vertimas aktualia tema – taip pat labai svarbi parama. GPB redkolegijai šiuo metu priklauso apie 20 žmonių, bet aktyviai vienu metu veikia daugmaž 5, vienas kitą keičiantys pagal gyvenimo vėjus ir galimybes. Taigi, visada svekintina tiek individuali, tiek kolektyvinė iniciatyva.
Niekada nežadame, kad atsiųstą medžiagą publikuosime – bet žadame ir iki šiol uoliai tesime pažadą, kad kiekvieną atsiųstą tekstą geranoriškai ir atidžiai perskaitysime, pateiksime pastabų, kartu su autore ar autoriumi ieškosime, kaip jį patobulinti ir paleisti į pasaulį. Dėl nereto teksto ir redkolegijos viduje kaip reikiant susiginčijame.
Redkolegijoje esama skirtingų kairiųjų pažiūrų atstovų (nuo socialdemokratų iki socialistų, autonomistų ir anarchistų). Tad šioje „plačioje bažnyčioje“ nesunku rasti, apie ką diskutuoti. O redkolegijos susitikimai, skirti pasitarti dėl vykdomų veiklų, krypčių, kurlink judame, ir norų ateičiai, kartais užtrunka ilgiau, nei kas nors galėtų įsivaizduoti.
Daug galvojame. Kartais dėl to lėčiau veikiame ir nebūname tokie aktyvūs, kokie galbūt galėtume būti. Kartais turime mažiau jėgų dirbti iš pusiau idėjinių, pusiau savanoriškų paskatų. Kartais, kaip, pvz., prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, kuriam laikui tiesiog pritrūksta tikėjimo, kad tokiame pasaulyje apskritai dar verta ką nors rašyti ar kalbėti.
Kartais viskas atsiremia į jau minėtus finansus. Nors iš jūsų paramos gebame mokėti autorinius atlyginimus autoriams ir už daugumą redakcinių darbų, niekam GPB nėra pagrindinis darbas. To, ką padaliname dirbusiems, užtenka nebent susimokėti PSD, skaniau pavalgyti ar apsilankyti dėvėtų rūbų parduotuvėje.
Kartais atsigauname. Ypač kai būname pavadinami „radikalios kairės“ atstovais. Būti pervertintiems, žinoma, yra savotiškas malonumas, bet į komplimentus, kad ir kokie jie būtų, nespjauname.
Galiausiai – norėtųsi, kad būtume ne tik portalas ar „žiniasklaidos priemonė“, bet ir vieta, kurioje susitinkama. Kad dažniau būtų keičiamasi nuomonėmis ne tik feisbuko komentaruose, bet ir poleminių tekstų, viešų diskusijų ar laiškų pavidalu. Galvojame, kaip tai pasiekti.
Kol kas sugalvojome štai ką. Birželio pabaigoje pradėsime gyvų renginių ciklą „GPB Gyvai“ – kviesime į susitikimus Vilniuje, Kaune, o vėliau – gal ir kituose miestuose, kuriuose kalbėsimės tomis temomis, apie kurias rašome. Pirmasis renginys – jau birželio 21 d. Vilniuje, Naujininkuose, iš karto už bėgių įsikūrusiame socialiniame centre „Luna 6“. Jame Justas Korsakovas pasakos apie atšaukimo kultūrą (cancel culture). Juk, kaip dar kartą supratome per karantinus, nėra geresnio bendravimo, nei gyvas. Po diskusijų jūsų nuomonę apie mūsų darbą galėsime sužinoti tiesiogiai. Be to, kalbos bus filmuojamos ir įrašinėjamos, o po to pasirodys internete.
Na ir – jei perskaitėte šį kreipimąsi iki galo ir turite laisvą minutę, parašykite mums (gpb@gpb.lt). Pvz., savo nuomonę apie tai, kaip mums iki šiol sekasi išpildyti jūsų lūkesčius, ko norėtumėte daugiau, mažiau ar kitaip, kur visiškai susimovėme, o kur mumis pasidžiaugėte. Bei, kaip ir turi užsibaigti tikras žurnalistinis tekstas, apie ateities planus. T. y., mūsų ateities planus kartu su jumis. Kokie jie turėtų būti?
Linkėjimai ir laikykitės
GPB redkolegija
Viršelio nuotrauka – Flickr vartotojo MikeDixson.
Tikiuosi, kad gyvuosite bei tvirtėsite, plėsdami bendradarbiavimą su kairiaisiais bei centristais lietuviais iš įvairių sričių (asmeniškai labiausiai domina ekonomika ir urbanizmas), kurie tikrai turi ką įdomaus pasidalinti ir plėsti skaitytojų ir pačios redakcijos akiratį.
Puikiai! (Buvo net prisėsta!)
Draugiškai ir be sarkazmo siūlau pataisyti nuorodą ‘parašykite mums’, šiuo metu ji veda į 404 puslapį.
Taip pat sutinku su aukščiau patalpintu komentaru (autorius: Kairys), tikiuosi bendradarbiavimo su plačiu kairiųjų ir centristų ratu. Kai rašote apie ilgas vidines diskusijas, manęs tas visai nestebina, nes tai buvo visų kairiųjų grupių, kuriose man teko dalyvauti, esminis bruožas : ) Geriausios iš jų neleidžia nesutarimams ardyti užmegztų santykų ir mato ‘platesnį vaizdą’, linkiu to ir jums. Kairiųjų politika yra labai persipynusi su moralinėmis/etinėmis vertybėmis ir natūraliai kartais tampame itin emocingi, ypač socialiniuose tinkluose (čia apskritai apie kairiuosius, ne apie GPB). Suprasti ir vertinti savo emocijas yra gerai, bet valdyti – irgi : )
Man labai patiko jūsų ieškojimas, kaip stimuliuoti diskusijas už Feisbuko ribų. Nesilankau socialiniuose tinkluose, tad man tas aktualu. Gyviems susitikimams gyvenu per toli, bet bandysiu (dažniau) komentuoti po straipsniais jūsų portale.
Ačiū už jūsų sunkų ir labai reikalingą darbą. Tėtis man sakydavo, kad reikia dirbti Lietuvai. Manau, kad jūs darote geriau – dirbate Lietuvos žmonėms. O tuo pačiu ir mūsų draugams kitose pasaulio vietose.