fbpx

GPB pareiškimas dėl karo Ukrainoje

Su nerimu ir rūpesčiu stebėdami įvykius Ukrainoje, jaučiame poreikį aiškiai įvardinti ir griežtai pasmerkti agresorių ir karo sukėlėją – Vladimirą Putiną, Kremlių bei visus šio imperialistinio, autokratinio, militaristinio ir išnaudotojiško režimo gerai nupenėtus oligarchus.

GPB buvo, yra ir bus pirmi, kurie kritikuos neoliberalią Vakarų politiką, jos įvairaus formato atakas prieš valstybes ir gyventojus Pietų Amerikoje, Afrikoje ir Azijoje. Mes būsime primieji, priminsiantys apie demokratijos trūkumus Vakaruose. Jie egzistuos tol, kol vyraus išnaudojimas ir nelygybė, o didžioji dalis gyventojų neturės beveik jokios politinės galios.

BET! Putino ataka prieš Ukrainą nėra niekaip pateisinama, jokie išvedžiojimai ir inkštimai apie „ten gyvenančių rusų pasirinkimą“, apie apsisprendimo laisvę ir pan. tokioje situacijoje nėra priimtini. Tautinėmis mažumomis eilinį kartą pasinaudojama karui, užuot iš tikrųjų sprendus jų problemas.

Vladimiras Putinas ir jo režimas tiesiog vadovėliškai atitinka klasikinio fašizmo apibrėžimą. Pasitelkdamas mitinę „praeitį“, jis teisina neva „natūralią“ vienos tautos, vienos valstybės viršenybę prieš kitą ir karinę agresiją. Fašizmas egzistuoja ne vakuume – tai yra geopolitinis fenomenas, kuris nemaža dalimi pasirodo kaip atsakas žmonių išnaudojimui, besaikiam jų gyvenimų skurdinimui. Visgi šioje situacijoje svarbu sudėlioti prioritetus: Putinas turi būti sustabdytas,  kariniai veiksmai Ukrainoje turi būti nedelsiant nutraukti.

Mūsų visų prioritetas šiuo metu turėtų būti Ukrainos gyventojų gyvybių ir sveikatos išsaugojimas. Turime būti pasiruošę priglausti šio bei kitų karų pabėgėlius, neskirstydami jų pagal tautybę ar „kultūrinį artumą“. Tarp jų – ir nuo prievolės žudyti nekaltus žmones iš Rusijos ir Baltarusijos bėgančius karo tarnybos vengėjus.

Esančius Lietuvoje kviečiame nepasiduoti karą lydinčiai baimei ir panikai. Nepamirškime karo, tačiau neskubėkime gyventi jo nuotaikomis. Solidarumas su vieni kitais – svarbiausia. Karo padėtys ilgam destabilizuoja šalis, silpnina demokratijas, o karo nuotaikų sėjama panika dažnai tampa pretekstu suvaržyti viešąją erdvę bei atsikratyti kitaminčiais.

Jeigu galvojate, kaip galite prisidėti, siūlome remti humanitarines organizacijas, kurios padeda nuo karo nukentėjusiems žmonėms, o ne finansuoja karo plėtrą:

Lietuvos Raudonasis Kryžius

Sienos grupė

Revived Soldiers Ukraine Medicininė pagalba sužeistiems kariams

Sunflower of Peace – Medicininė pagalba

United Help Ukraine – Medicininė pagalba, pagalba šalies viduje perkeltiems žmonėms

Nova Ukraine – Humanitarinė pagalba civiliams, priverstiems persikelti

Ukraine Aid Berlin eV – Vokietijos organizacija, teikianti humanitarinę pagalbą Ukrainai


Viršelio nuotraukoje – žmonės slepiasi Kijevo metro stotyje. Valentin Ogyrenko (Reuters)

9 Komentarai apie “GPB pareiškimas dėl karo Ukrainoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *